Domů  /  Reference  /  Dotazy

Dobrý den,

narazil jsem na Vaše stránky, zrovna se ženou uvažujeme o budoucí výstavbě RD, s tím, že právě čekáme na možnosti poskytnutí hypotéky. V prvním kroce bychom chtěli letos zakoupit pozemek, ten případně zasíťovat a příští rok stavět. Jinak mě je 31 a ženě 28, pracujeme oba v mé firmě, žena ještě podniká na ŽL, čísté měsíční příjmy cca 40 - 45 tis dle měsíce.Měl bych k Vašim domům několik dotazů :

1. Máme ve vlastnictví byt, který není nějak zatížen nějakou zástavou, doplácíme jen koupi z družstevního podílu (ještě tuším 2 roky cca 2,5 tis měsíc), ale toto není uvedeno v katastru, jedná se o 3+1 s garáží v Ostravě barák (okna, zateplení, vchody, 2 roky zpět) i byt (kuchyň, jádro, koupelna po rekonstrukci, kuchyně, dřevěnné zárubně, podlahy, zasklený balkón, cca před 5 lety) tudíž myslím, že byt má reálnou hodnotu vyšší než 1,5 mil, ale počíttejme raději s tím 1,5 mil, což by mohl být cca náš vklad, problém je, že hypotéku bychom chtěli cca na 3 mil, ale stavět za ty cca 4,5 - 5 mil i s pozemkem, tak bych se chtěl jak je u Vás řešitelné, to že bychom se chtěli za této situace stěhovat přímo z bytu na barák, ve chvíli, kdy vlastně ještě byt nebude nejspíše prodán ? Tudíž vlastně v počátku budeme potřebovat celých 4,5 - 5 mil a následně o prodej bytu snížit okamžítě po prodeji výši hypotéky a splátek.

2. Co se týče fovoltaické elektrárny - slouží tato elektrárna pro potřeby domu či jen pro výrobu elektřiny na prodej a jak máte pořešeno v dnešní době případné připojení do sítě ?

3. Pokud bych si koupil např. dům W228 v dřevostavbě za 3,55 mil a nechtěl případně krb a fotovoltaiku a bral úvěr někde jinde, je potom cena domu pro mě těch 3,55 mil mínus ceny té fotovoltaiky a krbu, tedy 3,085 mil ?

4. Hledáme trochu jinou dispozici než nabízíte, do budoucna bychom oddělit prostor, jak pro děti tak pro nás (ložnice, koupelna, malá šatna, případně malá pracovna, spíše místo na PC, v této souvislosti jsem se chtěl zeptat zda podobnou dispozici nenabízíte, případně na úpravu dvou domů kolik by cca stálá ?
a) W240 - kolik cca by stálo navýšení v případě, že v přízemí v místě pokoje a garáže, bychom právě vytvořili takový to prostor pro nás, tedy ještě jednu koupelnu + šatnu a malou pracovnu, zde by se jednalo jen o pár příček, představa je, že koupelna s ložnicí by byla jakoby v garáži, koupelna u vjezdových vrat a šatna s pracovnou v místě dnešního pokoje.
b) W228 - kolik by stálo cca rozšíření gáráže na dvě stání,s tím, že nad garáží by právě vznikl tento prostor, tedy koupelna, ložnice se šatnou ?

Případně pokud již jste dělali podobnou dospozici a můžete nabídnout nějakou cenu prosím zašlete

5. Předpokládám, že jste schopni případně nabídnout i výstavbu jednoduché dvougaráže, jaká by byla cca cena ?

6. Na jak dlouho v našem věku bychom mohli dostat případně úvěr přímo u Vás, počítám minimálně 30 roků, je možno i delší ?

7. Je možno kdykoliv zaplatit splátku navíc, pokud bychom financovali přes Vás ? Např. za tři roky nám doběhnou dvě stavební spoření cca 250 - 300 tis a o to snížit výši hypotéky, případně splátky ?

Vím, že dotazů mám spoustu, ale potřebuji si před případným nákupem pozemku ujasnit některé věci, aby nedošlo k tomu, že po koupi pozemku uvízneme v nějakém vzduchoprázdnu a stavba by se oddálila.

Předem děkuji za odpovědi.

Dobrý večer, pane Jakube.

Děkuji za Vaše dotazy.

1) existuje několik možných řešení, ta nejběžnější uvádím:
a) připravíme úvěr na celou investici, po nastěhování do nového domu a po prodeji bytu vložíte mimořádnou splátku a tím úvěr o uvažovaných 1,5 mil. Kč ponížíte
b) připravíme úvěr o 1,5 mil. Kč nižší a ,chybějících, 1,5 mil. Kč profinancujeme z vlastních zdrojů a po prodeji bytu tuto částku uhradíte přímo nám
c) celý záměr profinancujeme my a připravíme úvěr až na hotový dům (vč. pozemku) - v tomto případě by cena realizace byla o 5 % vyšší, ale naopak byste ušetřili za bankovní poplatky a úroky, které byste bance spláceli po dobu stavby resp. od doby zahájení čerpání úvěru. Výhodou při této variantě je i rychlost výstavby - nečekalo by se na čerpání finančních prostředků z banky. Další výhodou této varianty je, že na hotový dům je možné vybírat z více bank a dosáhli bychom na lepší úrokovou sazbu.
d) celý záměr profinancujeme my, po dokončení platíte nájem a kdykoliv můžete hotový dům odkoupit za předem garantovanou cenu. Např. po 30 letech bývá zůstatková cena kolem 60 - 80 tis. Kč, dle typu domu.
Existují i další možnosti, shrnul jsem skutečně jen ty nejběžnější. Více při případném osobním projednání.

2) Dnes je možné FVE běžně připojit. Je však předpoklad, že výhodné podmínky budou platné pouze do roku 2014 (tedy ještě letos a příští rok). Určitě je vhodné FVE využít k čerpání tzv. zelených bonusů. Elektřinu je možné i částečně spotřebovávat v domě. V budoucnu se předpokládá využití i akumulace, avšak je to závislé na technologii a především ceně baterií. S rozvojem především elektromobilů se v brzké době předpokládá výrazné snížení cen baterií. Přesné grafy Vám mohu zaslat, avšak vhodnější by bylo Vám k tomu přidat komentář, opět ideálně při osobním setkání.

3) Cena domu Welfast 228 (dřevostavby) bez technologie FVE, tepelného čerpadla, krbu a kuchyně činí 3,55 mil. Kč. V námi uváděných měsíčních splátkách však veškeré toto vybavení zahrnuto je. Celková investice v případě domu W 228 vč. FVE, TĆ, krbu a kuchyně je tedy 4,64 mil. Kč.

4) Úpravu projektu běžně v rámci přípravy stavby provádíme a to zdarma. V případě Vašeho zájmu můžeme připravit i zcela individuální projekt, rovněž zdarma (tedy zdarma v případě, že s naší společností zrealizujete alespoň hrubou stavbu domu).
a) v tomto případě by výsledná cena byla velmi podobná ceně domu v typovém řešení, předpokládal bych navýšení ceny max. o 30 - 50 tis. Kč
b) u této varianty úpravy předpokládám zvýšení ceny o cca 350 - 400 tis. Kč

5) Určitě je možné zrealizovat i samostatně stojící dvojgaráž. Zásadní však budou místní regulativa, v některých lokalitách je podmínkou, aby garáž resp. dvojgaráž byla součástí domu. Cena samostatně stojící dvojgaráže se bude pohybovat rovněž mezi 350 a 400 tis. Kč.

6) Bankovní úvěr musí být splacen nejdéle do 75 let věku staršího z žadatelů, nejdéle však 40 let, tedy ve Vašem případě by splatnost bankovního úvěru mohla být až 40 let. Pokud bychom řešili profinancování formou pronájmu s následnou možností odkupu (podobný princip jako leasing), je možná splatnost max. 30 let (případ 1d - viz výše).

7) Ano, vložit mimořádnou splátku je možné ve kterékoliv variantě financování, které běžně připravujeme, tedy i v případě 1d.

Myslím, že Vaše dotazy jsou správné a před nákupem pozemku je dobré vědět vše podstatné.

Je také vhodné, abychom pozemek před nákupem prověřili. Tuto službu rovněž zajišťujeme zdarma.

Určitě bych ještě před nákupem pozemku doporučil vše projednat ještě osobně.

Příjemný zbytek večera

Robert Löwy

Hledání

Vyberte si dům
svých přání

Zadejte parametry pro výběr Vašeho domu.

Vyhledávat domy můžete podle zastavěné plochy, užitné plochy, dispozičního řešení (počtu místnstí), podle cenové relace nebo podle katalogového čísla domu.

Aktuality

Telefonát zdarmavyplňte následující formulář a my vám zavoláme Konzultace zdarmavyužijte možnost nezávazné konzultace s odborníky zdarma Splátková kalkulačkaspočítejte si výši měsíčních splátek Poslat dotazptejte se na to, co vás zajímá