Aktuality

Solární elektrárny s výkonem do 30 kWp nebudou muset platit solární daň

19.05.2011 22:53

Datum: 18. 05. 2011 | Zdroj: SolarniNovinky.cz

Konečně přišla od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) první pozitivní informace pro majitele malých fotovoltaických elektráren (FVE). Budou osvobozeni od placení solární daně.

Povinnou solární daň, která má sloužit k zamezení skokového zdražení elektřiny kvůli nezvládnutému rozvoji FVE, nebudou muset napříště platit všichni majitelé malých slunečních elektráren. Počítá s tím nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který minulý týden schválila Nečasova vláda a který v nejbližší době projedná sněmovna.

V současnosti platí, že z daně byli osvobozeni jen majitelé solárních panelů o výkonu do 30 kilowattů umístěných na střechách domů. Nový zákon tuto výjimku rozšiřuje na všechny malé elektrárny bez specifikace, kde jsou umístěné.

Mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček uvedl, že malé fotovoltaické elektrárny mají převážně drobní investoři, majitelé rodinných domů a malých pozemků kolem nich. ,Není výjimkou, že jeden panel umístili na střechu, druhý na dvůr, další pak třeba ještě jinam, dodal Vlček

,V roce 2010 vláda změnila pravidla pro podporu FVE, a to tak, že rozdělila malé instalace solárních panelů do 30 kilowattů do dvou skupin. Navrhované úpravy tyto dvě skupiny, které mají na elektrizační soustavu shodný vliv, sjednotí, tvrdí Vlček. Majitelé FVE tak ušetří až desítky tisíc korun.

Podle portálu aktuálně.cz si sjednocení výjimky pro neplacení solární daně vymohla Legislativní rada vlády. Panovaly totiž pochybnosti o patnáctileté návratnosti investice do malých solárních elektráren, jak to předpokládá zákon.

Osvobození od daně bude týkat desítek až stovek drobných majitelů solárních elektáren, kteří díky tomu nebudou muset státu posílat tisíce až desetitisíce korun ročně. V návrhu zákona o obnovitelných zdrojích je rozšíření osvobození od solární daně jedním z mála kroků, který fotovoltaice pomáhá. Jinak zákon spíše solárních elektrárnám nepřeje.

Další aktuality
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Hledání

Vyberte si dům
svých přání

Zadejte parametry pro výběr Vašeho domu.

Vyhledávat domy můžete podle zastavěné plochy, užitné plochy, dispozičního řešení (počtu místnstí), podle cenové relace nebo podle katalogového čísla domu.

Telefonát zdarmavyplňte následující formulář a my vám zavoláme Konzultace zdarmavyužijte možnost nezávazné konzultace s odborníky zdarma Splátková kalkulačkaspočítejte si výši měsíčních splátek Poslat dotazptejte se na to, co vás zajímá