Dům na dně prehistorického jezera

Welfast 225


Přesně tak to kdysi dávno vypadalo v místě dnešního Rychnova u Jablonce. První zmínka o osadě na úpatí Jizerských hor pochází již ze 14. století.  Výraznou tvář dnešnímu Rychnovu vtiskl už v roce 1856 mohutný oblouk viaduktu železniční tratě Pardubice – Liberec.  Tuto turisticky zajímavou lokalitu, v těsném sousedství Jablonce nad Nisou, si jako svůj domov zvolila mladá rodina se dvěma dětmi. Přijali jsme pozvání k návštěvě do domu, který v této nádherné krajině postavila akciová společnost WELFAST. Majitl novostavby pracuje v rodinné firmě. Žena pečuje o dvě děti a je na mateřské dovolené.

 

V těsném sousedství lesa, uprostřed čisté přírody, snadno nacházíme typový dům WELFAST 225. Svým členitým uspořádáním je vhodný jak pro městskou zástavbu, tak pro typickou českou vesnici. Na první pohled nás zaujala netypická zelená barva fasády. Tmavá střecha KM Beta dodává domu na eleganci. Nárožní pětiboká apsida a výrazný střešní vikýř ještě podtrhují vzhled domu, který se po právu stal nejoblíbenějším domem klientů společnosti WELFAST. Objevujeme ale i první rozdíly oproti typizovanému projektu – na přání majitelů domu chybí v patře balkon a přibyl arkýř na východní straně domu. Mírně předsazená garáž plynule navazuje na obytnou část domu a je – shodně jako hlavní vstup do domu – orientována směrem na jih. Prostor nad garáží lze využít pro získání další místnosti přístupné z podkroví rodinného domu. „Projekt je možné na přání klienta otočit nebo zrcadlit v závislosti na orientaci pozemku ke světovým stranám. Dům, se svými téměř čtrnácti metry na délku a deseti na šířku, působí kompaktním dojmem a lze ho umístit i na pozemky menších rozměrů," říká Robert Löwy, ředitel společnosti WELFAST a.s. Při vstupu do domu jsme hned v zádveří narazili na zabudovanou šatní skříň s posuvnými dveřmi. Střední díl je pro potřeby obyvatelů domu opatřen děleným zrcadlem. I když zádveří není příliš prostorné, umístění šatní skříně tento prostor nijak zásadně neomezuje. Ze zádveří, kterým projdeme do malé haly se schodištěm, je současně přístupná koupelna s toaletou. Hlavní obývací prostor je po vzoru současných moderních trendů spojen s kuchyňským a jídelním koutem. Oválný jídelní stůl z červeného dřeva je obklopen pětibokým uspořádáním apsidy. „Je to příjemné, když můžete od stolu pozorovat všemi pěti okny co se děje venku na zahradě," chválí paní domu. Spojení kuchyně a obývacího pokoje považuje za praktické řešení. „I když se člověk musí postarat o rodinu, neztrácí s ní kontakt," dodává. Kuchyňský kout je královstvím paní domu. Materiál použitý na výrobu linky je shodný s jídelním stolem a židlemi. Nerezové provedení spotřebičů jen podtrhuje celkový dojem. Výrazným prvkem je ostrůvek s barovým pultem, který i díky patrovému uspořádání zvyšuje množství odkládacích ploch v kuchyni. Nejen pro atmosféru, ale pro vytápění domu, je určen krb v obývací části společného prostoru. „Krb je alternativa k ústřednímu vytápění, které zajišťuje plynový kondenzační kotel. Plyn používáme i k přípravě teplé vody a na vaření," vysvětluje majitel domu. Z obývacího pokoje je možný přímý vstup na zahradní terasu. Druhý vstup na zahradu najdeme i v pracovně, která je přístupná z haly pod
schodištěm. Vnitřní dispozice celého domu je navržena s důrazem na maximální využití prostoru. Proto je spojovací chodba v podkroví o ploše 2,60 m2 spíše symbolická. Betonové schodiště ve tvaru "U" s obklady z masivního dřeva je, ostatně skoro jako vše v tomto domě, dílem WELFASTu. V podkroví jsou navíc bezpečnostní vrátka jako nezbytný doplněk domů, ve kterých žijí rodiny s malými dětmi. Podkroví má celkem tři obytné místnosti: ložnici, dětský pokoj a pracovnu. Ta se dá vcelku dobře využít i jako další dětský pokoj nebo šatna. Vzhledem k věku dětí slouží jejich pokojíček prozatím spíše jako herna. Objevujeme zde i několik dobrých nápadů. Jedním z nich je například úložný prostor, který majitelé vytvořili pod šikmou stropní stěnou pokojíku. Stejně tak zajímavá je šatní skříň, která zcela nahrazuje příčku mezi pokoji. Koupelna s toaletou v horním patře má dostatek prostoru pro umístění rohové vany i sprchového koutu. Topení zde zajišťuje praktický žebřík. „Obklady a dlažby jsme vybírali z produkce tuzemských firem," říká majitel domu. Nám se líbí velkoformátové provedení se svisle orientovaným spárořezem, který dodává koupelně opticky na prostoru. A jak probíhala stavba samotná? Nijak netradičně. Důležitou roli sehrál WELFAST nejenom při vlastní stavbě, ale i v zajištění fi nancování. „Díky pomoci s úvěrem jsme ušetřili hodně času. Stavba samotná se neobešla bez drobných potíží, ale WELFAST se k nim vždy postavil čelem," shrnuje majitel. Část práce na domu si majitelé dělali sami. To snížilo náklady na pořízení domu o celých 450.000,- Kč. "Bylo to sice organizačně a časově náročné řešení, ale jsme rádi, že jsme mohli přiložit ruku k dílu," říká pán domu. A co by dnes manželé udělali jinak? "Prostoru není nikdy dost. Dnes už víme, že nám k úplnému štěstí ještě jedna místnost chybí. Možná jsme měli dát na dobré rady projektantů WELFASTu a lépe využít prostor nad garáží," uzavírají naši návštěvu sympatičtí manželé. A co k tomuto domu na závěr můžeme říci my? Nádherné prostředí, krásný dům a teplo rodinného krbu sálající ze všech prostor domu. Tak nějak si představujeme symbol dokonalého domova.