Pohodová spolupráce

Welfast 230


„Nebylo to jen o tom postavit dům na kusu pozemku. Najednou se odkrývaly problémy jako zajištění vody a odpadů na pozemku, či starost o to, aby dům nebyl podmáčený.

I přes to, že některé úkony se stavbou domu až tolik nesouvisely, Welfast se o vše postaral a my měli klid."

Jak jste bydlela před tím, než u vás padlo rozhodnutí, že si postavíte vlastní dům?

Od malička jsem bydlela s rodiči v rodinném domku v Praze. Po tom, co jsem se vdala, vystřídali jsme s manželem několik bytů. Nejprve jsme bydleli v garsonce, po narození syna jsme pak hledali něco většího, a tak proběhlo stěhování do bytu 1+1. I tak to pro nás bylo dost těsné a postupně jsme se stěhovali do většího a většího bydlení. Stále se ale jednalo jen o byty a my pořád toužili po zahrádce a vlastním domku. Pak ovšem přišla příležitost, kterou jsme nemohli nechat uplavat mezi prsty. Můj tatínek získal pozemek na okraji Prahy a my začali okamžitě spekulovat, jak si tam postavit domek.

Co vás přimělo k rozhodnutí, že budete stavět se stavební společností Welfast?

Ze začátku to pro nás byla jen jedna z mnoha stavebních firem v našem pomyslném výběru možných adeptů. Setkávali jsme se s Welfastem v různých časopisech o bydlení a pak i trochu osobně na veletrhu For Arch. Líbilo se nám, že je to mladá společnost, která staví moderní domy, a proto padlo rozhodnutí, že si dohodneme schůzku. Tam přišel ten zlomový okamžik, kdy jsme se pevně rozhodli, že s Welfastem dům postavíme. Schůzka totiž byla úžasná. Přijal nás pan ředitel a osvětlil nám nabídku domů i služeb. Odcházeli jsme nadšeni.

Chtěli jste si tedy vybrat dům z katalogu?

Právě nabídka domů byla jedním z důvodů, proč nás Welfast zaujal. Design domů je neotřelý a úplně jiný, než u ostatních firem. Byli jsme tedy rozhodnuti si jeden z projektů vybrat za svůj. Naším favoritem byl dům W230. Byl pro nás jako stvořený nejen cenově, ale i vzhledově, i když pár drobných změn jsme přeci jen uskutečnili. Oproti původnímu návrhu jsme například zrušili spižírnu v kuchyni, také jsme si nepřáli dveře z obýváku na terasu, takže byly z projektu odstraněny.

Vzpomenete si ještě na něco nestandardního, co jste si ve svém domě přáli?

Za zmínku jistě stojí způsob vytápění. Chtěli jsme topit ekologicky, a proto padla volba na tepelné čerpadlo a také podlahové vytápění v celém domě. Další naše přání bylo, aby nám společnost Welfast vybudovala na zahradě vrt na studnu. Domek máme totiž v místě, kde není ani kanalizace, ani vodovod a museli jsme tuto situaci nutně nějak vyřešit. Firma se tohoto úkolu shostila velmi zodpovědně a bez problému nám pomohla tuto záležitost vyřešit.

Jak jste s tepelným čerpadlem spokojeni?

Byla to určitě trefa do černého. S tímto způsobem topení jsme velice spokojeni. Tepelné čerpadlo společně s podlahovým vytápěním vytváří velmi příjemné teplo a i ve větších mrazech je dům krásně prohřátý. Rozhodně díky tomu netrpíme nepříjemným chladem od nohou (smích). Jako přímotop do obývací místnosti v přízemí jsme zvolili krbová kamna s plotnou. Je ale pravda, že je téměř nevyužíváme a slouží spíše jako doplněk do interiéru. V kamnech si zatopíme spíš jen přechodně na podzim, než začne topná sezóna, nebo naopak na jaře, když už není nutné vytápět klasicky.

Jak probíhala samotná stavba domu? Ponechali jste vše v režii Welfastu, nebo jste přiložili také ruku k dílu?

Dům byl postaven do jednoho roku od začátku stavby a většinu prací jsme ponechali na Welfastu. Venkovní práce až na oplocení pozemku provedli kompletně oni, my jsme se zapojili až ve fázi, kdy se přešlo do interiéru. Položili jsme si plovoucí podlahy ve třech pokojích, také na zhotovení kuchyně a bezpečnostních dveří jsme si přizvali své odborníky. Ocenili jsme, že jsme se všichni mohli bez problémů dohodnout, jak budou práce probíhat a pracovníci na stavbě se perfektně sehráli, takže nenastala žádná kolize či prostoje.

Nějakou dobu již v domě žijete a máte nyní možnost posoudit, zda je dům nejen krásný, ale i praktický. Který z pokojů v domě je pro vás ten nejmilejší?

Na praktičnost jsme mysleli už při vypracovávání projektu a ukázalo se, že změny, které jsme uskutečnili, měly opravdu svůj význam. Dům tedy působí útulně i ve větších místnostech a zároveň je praktický podle mých přestav. Nejpříjemnější část domu je jistě prostor, kde máme kuchyni spojenou s obývákem. Trávíme zde hodně času a občas, když zatopíme v kamnech, z celého prostoru čiší příjemná atmosféra domova.