Welfast 123

Welfast 123


Tentokrát jsme se na návštěvu vydali do obce Dřínov, ležící přibližně šest kilometrů severovýchodně od Kralup nad Vltavou. Rodiště otce hudebního skladatele Antonína Dvořáka se nachází na úpatí Dřínovského vrchu, jehož jižní svahy jsou chráněnou přírodní rezervací Dřínovské stráně. Na jeho návrší nacházíme jednu z mohutných přečerpávacích nádrží zavlažovacího systému Vltava. Pro tuto obec s krásným výhledem do širokého okolí se rozhodla i naše mladá manželská dvojice – manažer Milan a asistentka Kateřina - a vybrala si ji za svůj domov.

 

Vcelku jednoduchým porovnáním cen bytů v Praze a rodinných domů můžete dojít k zajímavým výsledkům. „A to byl přesně náš případ. Porovnávali jsme možnosti koupě bytu a nakonec jsme se rozhodli pro rodinný dům se zahradou. A vypadá to, že jsme ještě něco málo ušetřili," usmívá se sympatická majitelka domu. I když, jak sama přiznává, rozhodování to ze začátku nebylo vůbec jednoduché. Otázky typu kdo dům postaví nebo komu svěří své ušetřené peníze, se opakovaly snad každý den.

„Nakonec jsme si udělali výlet na veletrh o bydlení ForArch, kde jsme se seznámili i s nabídkou společnosti WELFAST. Musím říci, že hlavním kritériem našeho výběru byl poměr cena výkon," svěřuje se manžel. Z nabídky WELFASTu nejvíce zaujal svými dispozicemi a příznivou cenou typový dům Welfast 123. Po drobných úpravách by mohl splňovat představy našich manželů. Nakonec došlo na rušení některých příček, k výměně francouzských dveří za okno a ke zmenšení okna v kuchyni. Zásahy do projektu nijak zásadní, ale přispěly ke zvýšení celého komfortu domu. Díky zrušení příčky došlo k optickému zvětšení obývací části domu, která je spojená s jídelním koutem a kuchyní. Dřevěné schodiště se tak rázem přesunulo z chodby do obytných prostor domu a musíme uznat, že to je změna k lepšímu. „Trochu jsme měli problém s ´dvojitou´ chodbou. Zdál se nám ten prostor nevyužitý. Navíc jsme touto změnou zároveň odstranili další dvoje dveře," poukazuje na výhody Milan.

Každý, kdo má v plánu stavět, musí dříve nebo později řešit otázku financování. Naši manželé zahájili stavbu na vlastním pozemku s velkým přispěním WELFASTu. Ten mladému páru profinancoval potřebnou část stavby tak, aby bylo možné požádat o hypotéku. „Hypotéku jsme si chtěli zajistit sami, ale nakonec nám pracovníci WELFASTu také hodně pomohli. Jako jejich klienti jsme získali mj. výrazně výhodnější úrokovou sazbu," popisuje Kateřina.

Přípravu stavebního povolení zajišťovali pracovníci WELFASTu. „Tady jsme nabrali mírné zpoždění. Firma sice podala veškeré podklady na stavební úřad, ale ten si vyžádal navíc několik dalších vyjádření. Situaci jsme nakonec řešili ve spolupráci s pracovníky WELFASTu a společnými silami se vše podařilo v krátkém čase doložit," popisuje mírné komplikace majitel. Nejvíce času však nakonec zabrala příprava projektu a také rozpočet. „Chtěli jsme mít vše pod kontrolou. A jak se říká – dvakrát měř a jednou řež – vše jsme pořádně promysleli a propočítali, abychom se nedostali do potíží," říká paní domu. Jedinou částí, kterou si majitelé řešili svépomocí, byly vnitřní dveře. Vše ostatní bylo plně v režii WELFASTu.

Na začátku jsme porovnávali pořizovací náklady na dům v blízkosti Prahy a byt v Praze. Můžete pro naše čtenáře porovnat i náklady provozní? „My můžeme vycházet pouze ze zkušenosti s naším předchozím bydlením. A to je, co se nákladů týká, srovnatelné. Vytápění a ohřev teplé vody řešíme elektrickým kotlem a měsíční náklady na celý provoz domu pro naši prozatím dvoučlennou rodinu nepřesahují 2.000,- Kč měsíčně. Pro dům s užitnou plochou téměř 106 m2 je to slušný výsledek," říká Milan. A podle nás má pravdu.

I přes některé drobné problémy, které s sebou nese každé „budování", jsme viděli precizně postavený moderní dům, vhodný pro mladou rodinu. A majitelé? Jsou spokojeni se svým rozhodnutím opustit Prahu a žít tak trochu v přírodě.