Dům na venkově

Welfast 124


Dům na venkově, nebo snad byt v západočeské metropoli? Tahle úvaha se honila hlavou pětadvacetiletého plzeňského manažera Ladislava, který se před devíti měsíci rozhodl osamostatnit od rodičů a pořídit si vlastní bydlení.

 

Rozhodování nakonec nebylo tak složité. Mladého muže zlákala nabídka pozemků v obci Chválenice, ležící na hlavním tahu z Plzně na České Budějovice. „Chválenice jsou od Plzně vzdálené patnáct minut jízdy autem. A při současných cenách bytů v Plzni byl pro mne samostatně stojící dům jediné rozumné řešení. Rychle jsem se přiklonil k variantě samostatného domu, žádné řadovky, chtěl jsem být prostě vlastním pánem," popisuje rozhodnutí Ladislav.
A jaký dům nakonec pro svůj pozemek o tisíci metrech čtverečných mladý manažer zvolil? Volba padla na novostavbu typu WELFAST 124. „Všichni, kdo se kdy zajímali o nové bydlení, určitě ví, jak široká nabídka na trhu je. Dům jsem chtěl takový, aby nyní vyhovoval mému současnému ´single´ bydlení, ale zároveň jsem do budoucna počítal i s tím, že si jednou pořídím rodinu. To byl trochu oříšek," říká majitel nového domu. WELFAST a jeho typový dům 124 ovšem všechny tyto požadavky splnil. „A co pro mne bylo velmi podstatné, byla jeho bezkonkurenční cena a rychlost, se kterou firma nabídla realizaci," komentuje své rozhodnutí Láďa. Díky hotové projektové dokumentaci a kompletně připravenému zasíťovanému pozemku bylo možné stavbu zahájit téměř okamžitě. „Chtěl jsem začít stavět na jaře, ale nepřálo nám počasí a ani úředníci. I když jsme začali o něco později firma termín předání stihla. Dům jsem tak měl hotový za rekordních šest měsíců," popisuje průběh stavby spokojený majitel. Celou stavbu domu za bezmála 3,3 milionu korun svěřil firmě WELFAST. Jak sám přiznává – časově není možné stíhat pracovat, stavět dům a navíc by to lépe než profesionálové těžko někdy dokázal. „Nejsem líný, ale neměl bych na vše kolem stavby dost času. Před podpisem smlouvy jsem absolvoval několik návštěv již hotových domů. Mohl jsem tak nezávisle posoudit zkušenosti klientů se stavební firmou. Nakonec i to rozhodlo o tom, že si dům nechám postavit od WELFASTu na klíč," říká Ladislav.
Jak už bývá v dnešní době naprosto obvyklé, část nákladů na výstavbu domu mladý muž hradí pomocí hypotečního úvěru. „Přiznám se, že jsem netušil, že i tohle za mě může zařídit stavební firma. A když jsem porovnal podmínky s těmi, které nabídly banky, neváhal jsem. Celý úvěr jsem měl vyřízený během několika málo dnů a ještě za podmínek, které mi v žádné bance nenabídli," vysvětluje manažer.
A do jakého typu domu vlastně mladý muž investoval? Dům WELFAST 124 patří mezi rodinné domy střední velikosti. Svojí dispozicí 5+1 obecně však nabízí dostatečné zázemí i rodinám. Vstup do domu je řešen praktickou předsíní, ze které vstupujeme přímo do hlavní obytné části domu. Prostor s plovoucí laminátovou podlahou v odstínu tropického dřeva a světlými stěnami působí velkorysým dojmem. Ten ještě umocňuje krb s oboustrannou vložkou, který opticky odděluje prostor k relaxaci od vstupní a do budoucna jistě podstatně více vytížené zóny. Imitace kamenného obložení celého tělesa krbu s vtipně řešeným prostorem na dřevo tvoří dominantu celého obývacího pokoje s jídelnou. Nechybí zde ani možnost přímého vstupu na venkovní terasu. „Za chytře vymyšlenou považuji i malou koupelnu s WC, přímo sousedící se vstupem do obývacích prostor. A kuchyň je oddělená, což jako chlap oceňuji zvlášť - případný nepořádek se dá docela dobře skrýt pouhým zavřením dveří," usmívá se Ladislav. „Ale kdyby bylo třeba, můžu tuhle dispozici jednoduše změnit," dodává. Z pracovny u paty schodiště je možné podobně jako z obývacího pokoje vstoupit přímo na terasu. Komora vedle pracovny důmyslně využívá jinak prázdný prostor pod ramenem schodiště. Masivním dřevem obložené jednotlivé stupně korespondují s barvou podlahové krytiny a jsou skvěle doplněny nerezovými prvky zábradlí. Svěží designová tapeta s přírodním vzorem, která je přes den nasvícená střešním oknem, dodává schodišti na vzdušnosti. Jednotnost barevného provedení lze najít i v horním patře. Tady je ještě několik místností nevyužitých. „Pro jednoho je to prostoru až dost. Ale s výhledem do budoucna jsou tři pokoje a velká koupelna dobrým řešením," říká Ladislav. To, že jako každý správný manažer plánuje dopředu, je vidět i na technickém zázemí domu. O tepelnou pohodu se zde totiž nestará obvyklý kotel, ale tepelné čerpadlo. „Při dnešních nejistých cenách energií mi to přišlo jako jediné logické řešení. Investice do této technologie se vrátí zhruba do pěti let," hodnotí situaci na trhu manažer. Celkové náklady na provoz domu? Ty se budou odvíjet od počtu jeho obyvatel. „Měsíčně se náklady na provoz pohybují kolem třech tisíc korun," dodává Láďa. Ty mohly být ale vyšší, kdyby majitel ještě v průběhu stavby nepožádal firmu o dodatečné zateplení objektu. „I když to bylo nad rámec dohodnutých prací, společnost si s mým požadavkem poradila. Já jsem jen schválil dodatečnou cenovou nabídku," popisuje majitel. A udělal by dnes při stavbě něco jinak? „Neměl jsem zvláštní úpravy oproti typovému projektu, myslím, že bych všechno řešil stejně. Už kvůli rychlosti stavby. Je to dům mých snů. Ale uvidíme, jak se k tomu postaví budoucí paní domu, s ní určitě nějaké změny přijdou," usmívá se na závěr sympatický majitel domu Láďa.